Lifting niechirurgiczny dekoltu i biustu


Proces starzenia skóry dekoltu i biustu obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną oraz mięśnie znajdujące się pod skórą. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność, zaczyna opadać w dół, poddając się sile grawitacji. Biust dodatkowo narażony jest na duże siły rozciągające w trakcie ciąży i karmienia piersią, co powoduje bardziej nasilone wiotczenie skóry. Ogromne znaczenie ma jednak postępujący z wiekiem zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Stopniowo pojawiają się pionowe zmarszczki na dekolcie, biust opada pod wpływem grawitacji, a wiotczejąca skóra dekoltu nie jest w stanie utrzymać biustu w pierwotnym położeniu.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry dekoltu i biustu preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagany jest lifting i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni dekoltu, z uwzględnieniem okolicy między piersiami i okolic podobojczykowych oraz podaje się go również w skórę piersi, przede wszystkim w ich górną część. Stosuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w kilku punktach, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni dekoltu i biustu tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz lub siatkę, które odtworzą rusztowanie tkanek miękkich, i przywrócą im jędrność i nawilżenie. Po zabiegu poprawia się jędrność skóry, staje się, jakby „podklejona” do podłoża, mniej się marszczy, jest lepiej napięta i nawilżona. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.


Osoby młode przed 45 rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 2 ml do 5 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy zanik tkanki podskórnej i wiotkość skóry jest większa, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu, wykonanym po upływie 3-4 tygodni po pierwszym zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu:
• Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy.
• Choroba autoimmunologiczna w wywiadzie.
• Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn.
• Obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami.
• Aktywna infekcja wirusem opryszczki.
• Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
• Młodzież poniżej 18 roku życia.
• Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze.


Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę. Czasami dotykając tego obszaru, odczuwamy stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej, bo do 10-14 dni, widoczne są siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu, nie mając żadnego negatywnego wpływu na końcowy rezultat.